Západní a Východní Tatry
Západní Tatry, které jsou někdy nazývány Roháče a Východní Tatry jsou dva geomorfologické celky, které společně tvoří celé pohoří Tater. Přičemž ty Východní se dále člení na Vysoké a Belianské Tatry.
Západní Tatry jsou druhým nejvyšším pohořím na Slovensku a není proto divu, že sem každoročně přilákají tisíce návštěvníků. Roháče se jim přezdívá podle nejnavštěvovanějšího z podcelků, kterých se zde nachází celkem 6. Jsou jimi Osobitá, Sivý Vrch, Liptovské Tatry, Červené vrchy, Liptovské kopy a již zmíněné Roháče. Zdejší vrcholy dosahují v průměru výšky okolo 2 000 metrů. Nejvyšším vrcholem Západních Tater je Bystrá s 2 248 metry.
Západní Tatry patří od roku 1949 do Tatranského národního parku, TANAP. Největší část Západních Tater se nachází na Liptově, další menší část na Oravě a asi jednu čtvrtinu z celkové rozlohy najdete na polském území. K nejznámějším turistickým střediskům v Západních Tatrách patří Podbanské, Račkova dolina, Zuberec, Zverovka a mnoho dalších.
Jak už bylo řečeno, Východní Tatry tvoří dva celky, kterými jsou Vysoké Tatry a Belianské Tatry. O Vysokých Tatrách už řeč byla, proto se teď zaměřme na další část Východních Tater. Belianské Tatry se rozprostírají na východně-západním směru, téměř kolmo k hlavnímu hřebenu Vysokých Tater. V jihovýchodní oblasti Belianských Tater se nachází jeden z nejnavštěvovanějších vrcholů, Košiar. Nejvyšším vrcholem je ale Havran, který je ale bohužel pro turisty nepřístupný.
Vyberte si z nabídky ubytovacích zařízení v Tatrách!
Kromě horských túr se můžete vydat také do místních jeskyní. Belianské Tatry patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti na celém území Slovenské republiky. Asi tou nejdůležitější a nejnavštěvovanější jeskyní je Belianská jeskyně, která se nachází nad osadou Tatranská Kotlina. Belianské Tatry jsou součástí národního parku TANAP. Proto se musíte smířit s tím, že většina území Belianských Tater je kvůli ochraně vzácných druhů flóry a fauny, uzavřená.